Grób Pański19 kwietnia 2014

Triduum Paschalne oraz Wielkanoc13 kwietnia 2014

Zapraszamy do udziału w Triduum Paschalnym oraz w Świętach Wielkanocnych.
     Triduum Paschalne:
     Wielki Czwartek - Dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa
        Msza Krzyżma w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa         (transmisja w Radio Maryja i TV Trwam o godz. 17.00)
        Msza wieczerzy pańskiej o godz. 18.00
     Wielki Piątek - Dzień Męki Pańskiej
        Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00
     Wielka Sobota - Dzień spoczynku Jezusa w grobie i noc Zmartwychwstania
        Święcenie pokarmów w kościele w godzinach od 8.00 do 12.00 co pół godziny
        Wigilia Paschalna - Msza święta o godz.18.00
        Wystawienie Najświętszego Sakramentu zakończy się o godz. 23.00
    Święta Wielkanocne:
    Niedziela Wielkanocna
        Msze święte o godz. 6.00(Rezurekcja), 9.00, 11.30 oraz 16.00
     Poniedziałek Wielkanocny
        Msze święte o godz. 9.00, 11.30 oraz 16.00

Rekolekcje wielkopostne - Poniedziałek7 kwietnia 2014

Niedziela Palmowa6 kwietnia 2014

13 kwietnia przypada Niedziela Palmowa, rozpoczynająca Wielki Tydzień. Zapraszamy na msze święte tego dnia, które będą odprawiane o godz. 9.00, 11.30 i 16.00.

Droga Krzyżowa w Chociszewie6 kwietnia 2014

Zapraszamy na drogę krzyżową, która zostanie odprawiona 13 kwietnia o godz. 19.00 w Chociszewie.

Rekolekcje wielkopostne - Niedziela6 kwietnia 2014

Rekolekcje wielkopostne30 marca 2014
Rekolekcje wielkopostne

Zachęcamy do udziału w tegorocznych rekolekcjach wielkopostnych, które odbędą się w dniach: 6, 7 i 8 kwietnia - niedziela, poniedziałek i wtorek. W niedzielę msze święte będą odprawiane o godz. 9.00, 11.30 i 16.00. W poniedziałek i wtorek msze święte będą odprawiane o godz. 9.00, 11.00 i 18.00.

Artykuł Ks. Franciszka Marcinkowskiego25 marca 2014

Krypta Stokowskich9 marca 2014

Po wielkim pożarze Parzęczewa we wrześniu 1800 r., podczas którego spłonął drewniany, modrzewiowy kościół stojący w rynku, bardzo szybko przystąpiono do budowy nowej świątyni. Zajęli się tym dwaj bracia Stokowscy: Ksiądz Franciszek Bartłomiej – jezuita i Ignacy – właściciel dóbr parzęczewskich.

Po gruntownych przygotowaniach, budowę rozpoczęto w 1802 r.,
a w 1804 r. kościół już w stanie surowym był ukończony. W 1805 r. miała miejsce uroczystość poświęcenia świątyni. Aktu tego dokonał Ksiądz Jastrzębski – oficjał łowicki.

Podczas budowy świątyni pomyślano również i o tym, aby wybudować kryptę czyli piwnicę, w której mielibybyć chowani zmarli fundatorzy
i kolatorzy tutejszego kościoła. Krypta została wybudowana podobnie jak cały kościół z cegły palonej. Sklepieniu krypty nadano styl gotycki. Tak się złożyło, że wybudowana krypta nigdy nie posłużyła tym celom do których ją przeznaczono. Przyczyną odejścia od pierwotnych zamiarów, najprawdopodobniej była woda, która wdzierała się do podziemi kościoła.

Parzęczew usytuowany jest na terenach bagiennych – wtedy też teren nie był zmeliorowany i odwodniony; i choć świątynia znajduje się na maleńkim i skromnym wzniesieniu, to i tak woda mogła czynić spustoszenie.

Wobec zaistniałej sytuacji rodzina Stokowskich wybudowała sobie piwnicę grobową na tutejszym cmentarzu grzebalnym i tam przez blisko 150 lat chowano zmarłych jej członków.Wejście zewnętrzne do krypty z czasem zasypano, a przygotowano inne, wewnątrz kościoła. W 1983 r.
w podziemiach zainstalowano piec do ogrzewania kościoła i wtedy zniszczono kawałek gotyckiego sklepienia krypty – w przedsionku od strony północnej.

W 2013 r. krypta została odnowiona. Przywrócono jej pierwotne zewnętrzne wejście od strony południowej, wykonano schody i zadaszenie nad nimi, położono nowe tynki wapienne oraz posadzkę, zainstalowano metalowe drzwi, dwa okienka jako naturalną wentylację i oświetlenie elektryczne.

Po osuszeniu zdecydowano się przeznaczyć „Kryptę Stokowskich” na Muzeum Parafialne i Bibliotekę. Zwiedzając Kryptę, warto zwrócić uwagę na bardzo grube mury świątyni i na piękne, oryginalne sklepienie gotyckie.

Opracował: Ks. Jerzy Serwik - proboszcz

Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale2 marca 2014

Zapraszamy na nabożeństwa odprawiane w Wielkim Poście - Drogę Krzyżową oraz Gorzkie Żale. Droga Krzyżowa będzie odprawiana w każdy piątek po mszy świętej wieczornej, która będzie odprawiana o godz. 17.00. Gorzkie Żale odprawiane będą w każdą niedzielę po mszy świętej o godz. 11.30.

Środa Popielcowa2 marca 2014

W środę - 5 marca przypada Środa Popielcowa, ten dzień to początek Wielkiego Postu. Zapraszamy na msze święte tego dnia, które będą odprawione o godz. 10.00 i 17.00. Przed mszami świętymi odmówiona będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Szopka Bożonarodzeniowa6 lutego 2014

« Poprzednia strona | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | Następna strona »

Dzisiaj jest 30 września 2014 roku.
Lecz On odwróciwszy się zabronił im. I udali się do innego miasteczka
Posłuchaj cały fragment z Łk 9, 51-56